Ar jums patinka jausti skausmą? Dauguma žmonių atsakys, kad tikrai ne. Todėl, kai lankomės pas odontologą, tikimės, kad procedūros bus kuo švelnesnės ir malonesnės. Nes daugeliui jau vien nuo minties, kad artėja vizitas pas šį specialistą, pradeda greičiau plakti širdis. Lyg neužtektų skausmo baimės, prisideda ir kiti ne itin malonūs pojūčiai: specifinis, su niekuo nesupainiojamas odontologijos klinikos kvapas, aplinka, kurioje pilna odontologinių instrumentų, erzinantis gręžimo garsas… Todėl natūralu, jog tikimės, jog bent jau bus dantų gydymas be skausmo. Taigi, ką odontologas gali jums pasiūlyti?
- Koks yra standartinis nuskausminimo būdas, greičiausiai žinote. Tai – vietinė nejautra, kai aplink taisomą dantį esantys audiniai yra „užmarinami“. Į reikiamą vietą suleidžiami anestetikai, kurie blokuoja skausmo receptorius. Vaistai labai greitai suveikia, tada sėkmingai įgyvendinamas dantų gydymas be skausmo. Vienintelė nemaloni akimirka – adatos dūris. Bet šis veiksmas yra trumpas ir gana lengvai iškenčiamas.
- Pacientams, kuriems vietinės nejautros nepakanka, yra siūloma sedacija (tai sąmonės slopinimas). Ji gali būti minimali, vidutinio laipsnio ar gili (kuo didesnio laipsio sedacija, tuo žmogus labiau įminga). Sedacija tinka paniškai bijantiems adatos dūrio, nepakenčiantiems nemalonių odontologijos kabineto garsų ir kvapų ir jaučiantiems nesuvaldomą stresą bei nerimą prieš kiekvieną vizitą pas odontologą. Tai ne tik dantų gydymas be skausmo, bet ir galimybė nejausti, kokios procedūros yra atliekamos. Galima ir bendra narkozė. Ji dažnai pritaikoma, kai reikia chirurginio gydymo ar kai vienu metu norima sutaisyti daug dantų.
Tai standartiniai nuskausminimo būdai, kurie yra taikomi praktiškai kiekvienoje odontologijos klinikoje. Bet ar žinojote, kad įmanomas ir kitoks dantų gydymas be skausmo? Mokslininkai yra sukūrę pažangių instrumentų, kurie apskritai leidžia išvengti skausmo, o kai kuriais atvejais ir kitų nemalonių pojūčių. Jie yra naudojami ir Lietuvoje, tiesa, tikrai ne visos odontologijos klinikos siūlo tokias paslaugas. Taigi, apie ką mes čia?
- Kai kuriose klinikose yra naudojamas specialus lazeris, kuris, sukurdamas hidrokinetinę energiją, šalina karieso pažeistus danties bei dantenų audinius. Naudojant šį lazerį ne tik įmanomas dantų gydymas be skausmo, bet išvengiama nemalonaus gręžimo garso, vibravimo, gausaus kraujavimo, springimo.
- Kai kurios odontologijos klinikos siūlo „Stebuklingąją lazdelę“ („Wand“) – tai švirkšto alternatyva. Šis instrumentas – puikus sprendimas visiems, besibaiminantiems adatos dūrio. Lazdele galima „užmarinti“ tik gydomą dantį (taigi po procedūros nereikia laukti, kol lūpa ar skruostas atitirps), o slėgis, kuriuo leidžiami anestetikai yra kur kas mažesnis (todėl nėra nemalonaus pojūčio).
Kokią galime padaryti išvadą? Šiais laikais nėra priežasčių baimintis odontologinio gydymo. Dantų gydymas be skausmo – tai kasdienė odontologų darbo praktika, todėl visi, kurie turi skausmo fobiją, gali lengviau atsikvėpti. Vietinė nejautra taikoma praktiškai kiekvieno gydymo metu; visiems pageidaujantiems gali būti pritaikyti ir kiti nuskausminimo būdai.