Meniskas

Menisko plyšimas: kaip atpažinti ir ką daryti?

Meniskas – judėjimui svarbus kelio sąnario darinys

MeniskasMeniskas – tai kelio sąnaryje esantis darinys, sudarytas iš kremzlės ir savo forma primenantis mėnulį. Meniskas atsakingas už tinkamą amortizaciją judant, už kelio stabilumą judėjimo metu. Viename kelio sąnaryje jų yra du: vadinamasis vidinis meniskas ir išorinis meniskas. Taigi, ši kelio sąnario dalis yra lavai svarbi, o menisko plyšimas ne tik sukelia skausmą ir kitus nemalonius pojūčius, bet ir sutrikdo normalų judėjimą.

Dėl ko gali įvykti menisko plyšimas?

Menisko plyšimu vadinamas tiek nedidelis jį sudarančio kremzlinio audinio įplyšimas, tiek kurios nors menisko dalies atitrūkimas nuo likusio menisko. Meniskas gali plyšti dėl dviejų priežasčių: per mažo arba per didelio kremzlinio audinio elastingumo.

Jauniems pacientams – vaikams ir paaugliams – meniskas gali plyšti dėl padidėjusio elastingumo (tai vadinama trauminiu plyšimu). Menisko plyšimą tokiu atveju paskatina didelis sąnario apkrovimas (pavyzdžiui, neteisingai keliant didelį svorį) ar stiprus smūgis į kelio sąnarį.

Vyresnio amžiaus pacientams atvirkščiai – meniskas plyšta dėl to, kad praranda elastingumą ir sukietėja (tai vadinama degeneraciniu plyšimu). Tokiu atveju net nedidelė kelio trauma gali paskatinti menisko plyšimą.

Kaip atpažinti, kad plyšo meniskas?

Menisko plyšimą lydi tokie nemalonūs pojūčiai kaip kelio tinimas, „braškėjimas“, skausmas (ypatingai jaučiamas tupiant ar lipant laiptais), „užsikirtimas“. Nustojus judėti, šie pojūčiai gali išnykti, tačiau vos pajudėjus (ar – dar blogiau – pasportavus), skausmas grįžta. Patvirtinti ar paneigti, jog plyšo meniskas, gali tik gydytojas, atlikęs specialiai tam skirtą procedūrą – artroskopiją.

Ką daryti, jei įtariate, jog plyšo meniskas?

Pirmiausia reikia kreiptis į gydymo instituciją, kurioje atliekama artroskopija. Šios procedūros metu naudojamas nedidelis, pieštuką primenantis instrumentas – artroskopas, kurio gale pritvirtinta videokamera. Atlikus nejautrą, padaromi keli nedideli pjūviai ir artroskopas įkišamas į kelio sąnarį. Ant artroskopo pritvirtintos videokameros pagalba apžiūrimas kelio sąnarys, įvertinama, ar meniskas plyšo.

Jei nustatoma, kad meniskas įplyšęs, jis susiuvamas, o jeigu paaiškėja, kad kuri nors menisko dalis yra visiškai atitrūkusi nuo likusio menisko, ji pašalinama. Po tokios operacijos ligonis gydomas parą ar dvi, esant lengvesniam atvejui paleidžiamas namo jau tą pačią dieną.

Svarbu žinoti tai, jog meniskas pats sugyti negali ir nustačius menisko plyšimą, būtina jį gydyti. Ne visais atvejais reikalinga operacija (kartais pakanka gydymo vaistais), tačiau nuspręsti, ar operuotis, ar ne, turite ne jūs, o gydytojas.

Jeigu gydytojas operacijos neskyrė, jis jums nurodys, kokiu tepalus vartoti, kad meniskas sugytų. Skausmui mažinti pasitelkite šaltį: maišelius su ledu ar bet kokią šaldiklyje esančią maisto pakuotę. Venkite nebūtinų judesių, pavyzdžiui, nekryžiuokite kojų. Naudokite specialius kelio sąnarių įtvarus. Ir svarbiausia – kreipkitės į gydytoją, jei skausmas po operacijos ar gydymo vaistais nemažėja.

7 thoughts to “Menisko plyšimas: kaip atpažinti ir ką daryti?”

  1. Man atlikus kelio sąnario ultragarsinį tyrimą tokia ivada:
    Degeneraciniai kelių sąnarių pakitimai, deš. vidinio menisko kūno – užpak. rago srityje plyšimo požymiai, matyti skiltėta apie 20/10mm sankaupa- greičiausiai menisko cista.Koks šiuo atveju gali būti gydymas, ar reikalinga operacija, o gal užtektų gydymo vaistais?
    man 74 metai.

  2. Laba diena,
    MRT tyrimas parode medialinio menisko uzpakalinio rago horizontalus plysimas per visa stori, lokaliai pavienes smulkios parameniskines cisteles.
    Norejau paklausti koks galimas gydymas, gal vaistais, gal reabilitacija, gal itvaras padetu. Jei dabar dar nedarant operacijos. Kiek esu girdejusi, isoperavus cistas jos gali ataugti. Dabar kol jos dar mazos, gal neskubeti operuoti, o operuoti veliau. Is vidines puses paspaudus jaciasi toks dirglumas, bet kad labai skaudetu, tai neskauda!
    Aciu uz atsakyma.

  3. Man plyšes meliskas bet daktaras atsisako operuot nes geriu kraują skystinancius vaistus ir negaliu jų nutraukt ka turieciau toliau daryt

  4. Laba diena, esu po operacijos dešinėje pusėje isoperavo PKR rekonstrukcija, meniskas apkarpytas, po to buvo infekcija, kelio sąnarys gausei praplautas, kol meniskas gyja, antros kojos meniskas pradėjo girgzdeti, ka galėtų reikšti, man 50 metų.

  5. Laba diena, po MRT tyrimo išvada:medialinio menisko užpakalinio rago periferijoje RAMP 1tipo būdingas plyšimas, ar reikalinga operacija Ačiū už atsakymą.

  6. laba diena norejau pasiteiraut pas mane po mrt nustatyta medialinio menisko kuno uzpakalinio rago ir dalies priekinio rago platus horizantalus plisimas irgirneles 1-3 laipsnio chondromaliacija norejau paklaust ar reikanga operacija aciu uz atsakyma

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *