ortognatinė chirurgija

Žandikaulio rekonstrukcija ir ortognatijos taikymas

ortognatinė chirurgijaOrtognatinė chirurgija – kas tai? Tai žandikaulių pozicijos pakeitimas, atliekamas chirurginių operacijų metu. Yra trys pagrindinės priežastys, kodėl žandikaulių operacija yra atliekama.

Ortognatija yra taikoma dėl funkcinių priežasčių.

  • Visų pirma, kadangi netaisyklinga žandikaulių pozicija visada yra lydima ir netaisyklingo sąkandžio, tokią problemą turinčiam žmogui gali būti sunku artikuliuoti kai kuriuos garsus (atsiranda šveplavimas). Negalėjimas ištarti kai kurių garsų gali privesti prie psichologinių problemų (juk dažnai iš švepluojančio žmogaus mėgstama pasišaipyti, ir tai ne visada daroma geranoriškai).
  • Antra, sunku tinkamai sukramtyti maistą. Gali būti sunku atsikąsti, gali būti sudėtinga valgyti kietą maistą, be to, maisto gabaliukai nuolat stringa tarpuose tarp dantų. Sutrikusi kramtymo funkcija – tai ne vien nepatogumas: nereikėtų pamiršti, kad prastai sukramtytas maistas turi pasekmių visai virškinimo sistemai, tad ilgainiui gali atsirasti įvairių virškinimo sutrikimų.
  • Trečia, netinkama žandikaulių padėtis trukdo normaliai kvėpavimo funkcijai. Vienas lengvesnių sutrikimų – knarkimas. Gali būti ir blogesnių pasekmių. Viena iš jų – miego apnėja. Tai būsena, kai nakties miego metu trumpam sustoja kvėpavimas. Rezultatas – nepakankamas organizmo aprūpinimas deguonimi. Dėl nuolatinių miego sutrikimų žmogus ir dienos metu gali jaustis prastai, o tai daro neigiamą įtaką ir kitoms organizmo funkcijoms.

Ortognatija yra taikoma dėl sveikatos priežasčių.

  • Ar žinojote, jog netaisyklinga žandikaulių pozicija turi neigiamos įtakos veido sąnariams? Dėl didesnio krūvio jie greičiau susidėvi, tampa vis sunkiau plačiai išsižioti, gali būti juntamas sąnarių traškėjimas ar poškėjimas, juos gali pradėti skaudėti. Jei žmogus turi polinkį griežti dantimis ar labai stipriai juos sukąsti, sąnarių būklė prastėja dar greičiau.
  • Netaisyklingas sąkandis labai kenkia ir dantų sveikatai. Kai dantys yra išsidėstę netinkamai, kramtymo procese dalyvauja ne visi iš jų. Dėl netinkamos pozicijos dalis dantų išvis nekramto maisto, o likę dantys turi atlikti kramtymo funkciją už juos. Koks viso to rezultatas? Dvigubą darbą dirbantys dantys ir susidėvi dvigubai greičiau: vadinasi jų restauracijos prireikia kur kas anksčiau.

Ortognatija yra taikoma dėl kosmetinių priežasčių.

  • Netaisyklinga žandikaulio padėtis daro neigiamą įtaką veido bruožų harmonijai.
  • Veido profilis gali būti per daug išgaubtas ar įgaubtas.
  • Viršutinė ar apatinė lūpa gali būti per daug išsikišusi ar įsitempusi.
  • Smakras gali būti pernelyg stipriai išsišovęs į priekį arba atvirkščiai, jis gali būti pernelyg mažas, palyginus su kitomis veido dalimis.
  • Nosies galiukas gali būti užkeltas į viršų ar nuleistas žemyn.

Kaip matote, ortognatinė chirurgija reikalinga dėl įvairių priežasčių. Dažniausiai nutinka, kad vienam pacientui operacijos prireikia ne dėl vienos priežasties, o dėl daugumos išvardintų. Kitaip tariant, žmogus, kurio žandikauliai yra nevienodo dydžio ir netinkamoje pozicijoje, kenčia ir nuo kvėpavimo sutrikimų, ir nuo prasto garsų artikuliavimo, jo kramtymo funkcija yra sutrikusi, sąnariai bei dantys dėvisi greičiau, o veido bruožai – neharmoningi. Tiesiog vienos problemos yra išreikštos labiau, kitos – mažiau. Bet kokiu atveju, svarbiausia, kad ortognatija suteikia galimybę visas šias problemas išspręsti. Maždaug per dvejus metus, derinant ortognatiją bei ortodontiją, sukuriamas taisyklingas sąkandis, išlyginami dantys, o žandikauliai įgauna taisyklingą padėtį, suvienodinamas jų dydis bei forma.