Vienas iš geros sveikatos palaikymo būdų yra pakankamas kiekis per dieną išgeriamo vandens. Specialistai rekomenduojama gerti 1,5 – 2,5 litro vandens per dieną. Tačiau svarbus ne tik vandens kiekis, bet ir jo kokybė. Pasižiūrėkime, koks vanduo yra sveikas ir kokie elementai gali pabloginti geriamojo vandens kokybę.
Sužinoti vandens nugeležinimo filtrų kainą >>
Gyvas vanduo
Gyvu vandeniu laikomas šarminis vanduo. Dauguma žmogaus kūno skysčių yra šarminiai. Tačiau šiandien žmonės iš maisto ir įvairių gėrimų daug rūgštinį pH turinčio vandens. Organizmui yra sunku su tuo susidoroti, todėl siūloma išeitis – vandens jonizatoriai.
Jonizatorius elektrolizės būdų atskiria šarminį ir rūgštinį vandenį. Gyvas vanduo aktyvina metabolizmą, atstato žmogaus imuninę sistemą ir yra natūralus antioksidantas. Teigiama, kad toks jonizuotas šarminis vanduo yra itin sveikas ir būtent tokį vandenį reikėtų vartoti kasdieną.
Geležingas vanduo
Daugelis žmonių baiminasi dėl geležingo vandens ir jo poveikio sveikatai. Iš tiesų, per daug nerimauti nėra reikalo. Kenksmingą kiekį geležies gauti iš vandens yra praktiškai neįmanoma. Na nebent gersite visiškai rudą nuo geležies nuosėdų vandenį. Tokio vandens patartina vengti. Jei iš čiaupo pradeda bėgti rudas vanduo, reiškia jame daug geležies nuosėdų. Tokiu atveju geriau išleisti šį rudą vandenį, kol pradės bėgti skaidrus vanduo.
Lietuvoje tiekiamas geriamasis vanduo yra nugeležinamas yra nustatytos normos. Tačiau kol jis pasiekia čiaupą, geležies kiekis gali padidėti dėl surūdijusių vamzdžių. Norint to išvengti, galima naudoti vandens filtrus, sulaikančius geležį ir kitas nuosėdas. Tačiau bendrai žiūrint toks vanduo tiesioginio poveikio sveikatai neturi.
Manganas geriamajame vandenyje
Nugeležinant vandenį, taip pat pašalinamas ir mangano perteklius. Manganas požeminiame vandenyje atsiranda natūraliai, tirpstant mangano turinčioms uolienos. Vandens valymo įrenginiuose jis yra oksiduojamas, tačiau jei įtariate, kad mangano jūsų geriamajame vandenyje yra per daug, atkreipkite dėmesį į kelis dalykus: ar vanduo turi karstelėjusį skonį, ar puodai iš vidaus patamsėja, ar atsukus ilgai nenaudotą čiaupą nebėga juodas vanduo. Šie požymiai gali rodyti per didelį mangano kiekį. Tokiu atveju galima nunešti vandens mėginį į laboratoriją, kad šis būtų ištirtas. Mangano išvengti galima naudojant vandens filtrus, kurie sumažins ne tik mangano, bet ir geležies kiekį vandenyje.
Amonis vandenyje
Amonis, kaip ir geležis nepasižymi tiesioginiu poveikiu žmogaus sveikatai. Šiandien yra nustatyta leistina amonio norma 0,5 mg/l. į požeminį vandenį vanduo patenka natūraliai, tad didesnės nei leistina norma amonio koncentracijos gali būti randamos ir šulinių, ir šaltinių vandenyje. Vandenyje iš amonio gali gamintis nitritas, kuris yra itin kenksmingas. Tačiau jo koncentracijos vandenyje būna labai mažos ir nereikėtų dėl to per daug baimintis. Nors amonis žmogaus sveikatai tiesiogiai nekenkia, tačiau jis gali pabloginti juslines vandens savybes.