Artrozė gali visam laikui pakeisti žmogaus gyvenimą
Sąnarių pažeidimams įtakos gali turėti daugybė veiksnių: netinkama mityba, pernelyg didelis fizinis krūvis ar vengimas sportuoti, viršsvoris ir net paveldimumas. Viena sunkiausių sąnarių ligų – artrrozė, galintis visam gyvenimui pakeisti žmogaus galimybes judėti ir gyventi pilnavertiškai. Sąnarių artrozė yra klastinga liga, prasidedanti nežymiu skausmu ir dilgčiojimu kelyje, plaštakoje ar kitose kūno dalyse, ir galinti baigtis netgi sąnarių deformacija.
Artrozės atsiradimą gali paskatinti nuolat patiriamas stresas, infekcijos, anksčiau patirtos sąnarių traumos. Vis dėlto dauguma atvejų gydytojams iki šiol nepavyksta nustatyti tikslių šios ligos atsiradimo priežasčių. Suskaičiuojama daugiau nei šimtas skirtingų sąnarių artrozės atmainų.
Pagrindiniai artrozės požymiai: kada kreiptis į gydytoją?
Pacientai, kuriems diagnozuojama artrrozė, pirmiausia pastebi, kad jų sąnariai yra paraudę ir (arba) patinę. Jie jaučia „keistą jausmą“ sąnaryje, tarsi jis būtų sustingęs ar „užsikirtęs“. Sąnarys tampa labai jautrus, atliekant staigius judesius kyla aštrus skausmas. Vengiant tam tikrų judesių, ilgainiui nusilpsta raumenys, padidėja kūno svoris, o tai dar labiau paskatina sąnarių ligų įsisiautėjimą. Pajutę bet kurį iš anksčiau įvardintų simptomų, turėtumėte kreiptis į savo šeimos gydytoją, nes jie gali įspėti apie gresiačią artrozę.
Sąnarių artrozei įsisenėjus, gali atsirasti ir sunkesni sveikatos sutrikimai: nuolatinis karščiavimas ir nuovargis, sumažėjęs kūno svoris, mažakraujystė, patinę limfmazgiai. Ilgai negydoma ši liga tampa pavojinga ne tik sveikatai, bet ir gyvybei: ji gali pažeisti inkstus, kepenis, netgi širdį ir plaučius. Dėl šios priežasties pajutus skausmą sąnariuose reiktų kreiptis į gydytoją, ypač jei skausmas yra neaiškios kilmės arba tęsiasi ilgai.
Ar sąnarių artrozė gali būti pagydoma?
Anksti diagnozuota sąnarių artrozė gali būti gydoma fizioterapija, kineziterapija, vaistais nuo uždegimo ir skausmo. Gydant artrozę, itin daug dėmesio reiktų skirti mitybai. Visų pirma, į racioną būtina įtraukti daug vitamino C ir omega rūgščių turinčių produktų, kad organizmas sustiprėtų ir aršiau kovotų su liga. Antra, reiktų atsisakyti tokių sąnariams nenaudingų maisto produktų, kaip saldumynai, riebi mėsa, padažai, alkoholis. Sąnariams „sutepti“ reikia gerti žuvų taukus, o vietoj saldžių gėrimų ar kavos rinktis vandenį.
Įsisenėjusi artrtrozė gali būti išgydomas tik operacijos būdu. Jei artrrozės yra lengvesnės formos, artroskopijos metu yra pašalinamos ar susiuvamos pažeistos sąnario kremzlės dalys. Jei artrozės forma sunki, prireikia endoprotezavimo, kai sąnario dalys pakeičiamos dirbtiniais pakaitalais.
Sergant artrroze, reiktų itin atidžiai stebėti savo kūno svorį, atsikratyti nereikalingų kilogramų. Turint viršsvorio, sąnariai yra apkraunami, todėl jie silpnėja, o artrozės sukeliamas skausmas auga. Išvengti pernelyg didelio kūno svorio padeda sveikos mitybos ir pakankamo fizinio aktyvumo derinimas. Sąnariams labiausiai „patinkančios“ sporto šakos yra plaukimas, važinėjimas dviračiu ir paprasčiausias vaikščiojimas. Taip pat jiems naudingi tempimo pratimai.