Norint turėti sveikus ir gražius dantis, juos reikia prižiūrėti nuo pat vaikystės. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip tinkamai prižiūrėti dantis, ko reikia, kad jie būtų sveiki ir gražūs, neatakuojami ėduonies ir kitų ligų.
Fluoras – būtinas mineralas
Vaikų dantų sveikatai užtikrinti būtina medžiaga yra fluoras. Fluoras neleidžia pasišalinti mineralams, neleidžia apnašose susidaryti rūgštims, gadinančioms dantis, kitaip teigiamai veikia pačius dantis ir jų emalį. Fluoras ypač svarbus, kai krenta pieniniai dantukai ir vietoje jų burnoje atsiranda nuolatiniai dantys – šią tiesą patvirtina ir odontologijos klinika Kaune, mielai sutikusi pakonsultuoti visais tėveliams rūpimais klausimais apie vaikų dantų priežiūrą. Fluoro yra kai kuriuose maisto produktuose, tačiau geresnė išeitis – rinktis dantų pastas, kurių sudėtyje yra fluoro. Tačiau ir šiuo atveju svarbus balansas, nereikia persistengti, nes per didelis minėtojo mineralo kiekis nėra sveika.
Patiems mažiausiems vaikučiams dantų pastos reikia vos tiek, kad jos būtų matyti ant šepetėlio galo. Šešiamečiams ir vyresniems pakanka žirnio dydžio dantų pastos gabalėlio. Vaikai yra nenuspėjami, tad reikėtų stebėti, kad dantų pastos jie nenurytų, kad burną išsivalę dantukus gerai išskalautų. Jei baiminatės, kad vaikas gali prisivalgyti pastos, rinkitės tokią, kurios galima šiek tiek paragauti – pastarosios būna saldžios, įvairių uogų ar vaisių skonių. Dėl tinkamos vaikiškos dantų pastos pasirinkimo pakonsultuoti taip pat gali pasirinkta odontologijos klinika Kaune.
Taisyti reikia ir pieninius dantis
Pieninius dantukus, kad ir kokių mitų būtumėte girdėję, taisyti vis dėlto reikia. Kartais manoma, kad pieniniai dantys vis tiek iškris, tad rūpinimasis jais netenka prasmės. Tačiau, pasirėmę įvairių Kauno odontologijos klinikų specialistų nuomone, tik paantrinsime, kad pieniniai dantukai yra labai svarbūs žandikaulių vystymuisi. Taip pat dantukai padeda suformuoti veidą, daro įtaką vaiko augimui bei svoriui. Būtent per sugedusius pieninius dantukus greičiau plinta įvairios infekcijos. Jos gali pažeisti besiformuojančias nuolatinių dantų šaknis, sutrikdyti žandikaulio evoliucionavimą, kaip jau minėta, pridaryti ir kitų rūpesčių. Vaikai, kurių pieniniai dantukai yra sugedę, ir dažniau serga – infekcija, jei pakenkia ne žandikauliui, tai sukelia kitas ligas, nesusijusias su dantų ertme, neigiamai veikia visą imunitetą.
Jei pieniniai dantukai iškrenta labai anksti, pasunkėja nuolatinių dantų dygimas, o išdygę nuolatiniai dantys gali būti kreivesni, gali susiformuoti netaisyklingas sąkandis – vėliau gali prireikti ir gydytojų ortodontų pagalbos. Tiek pieninius, tiek ir nuolatinius krūminius vaikų dantukus odontologijos klinikos Kaune specialistai rekomenduoja padengti specialiais silantais, kurie neleidžia ant dantų paviršiaus kauptis bakterijoms, apnašoms, padeda sumažinti ir dantų ėduonies riziką. Dantų padengimo silantais procedūra kai kuriose klinikose yra nemokama, tad nėra priežasčių jos vengti ar atidėlioti.
Pas odontologą – ir profilaktinei apžiūrai
Gydytojų odontologų kabinetų duris tėveliai su savo vaikučiais praverti turėtų ne tik sugedus, skaudant dantukus. Jei mažyliui pirmą kartą bus taisomas dantis, jis matys grąžtus ir jam skaudės, odontologų baimė gali atsirasti visam gyvenimui. Nepamiršti reikėtų ir danties nuskausminimo, nes pieniniai dantys turi šaknis bei nervinius kanalus, tik mažesnius ir siauresnius negu nuolatinių dantų. Pirmojo vizito odontologijos klinikoje Kaune metu mažylis turėtų būti supažindinamas su gydytoju, pratinamas prie aplinkos, pamokomas taisyklingos dantų priežiūros, apdovanojamas mažomis dovanėlėmis ir pan. Mažylį atvesti profilaktiškai patikrinti dantų reikėtų kartą per 6-12 mėn. ir ne rečiau kaip kas 3-6 mėn. dantų kaitos periodu.