Infarktas (mediciniškai vadinamas miokardo infarktu) – tai kraujo tekėjimo pablogėjimas, sukeliantis negrįžtamus pokyčius širdies raumens srityje. Infarktas pasireiškia tokiais simptomais, kaip spaudimas krūtinėje, skausmas krūtinkaulyje, staigus ir gausus prakaitavimas, dusulys, pykinimas ir net sąmonės netekimas. Jis gali visiškai pakeisti žmogaus gyvenimą arba pasibaigti mirtimi. Prevencinis širdies būklės įvertinimas – vienas iš svarbiausių dalykų, padedančių „užbėgti infarktui už akių“ kartu su sveika mityba ir fiziniu aktyvumu bei žalingų įpročių vengimu.
Širdies tyrimas gali būti atliekamas su gydytojo siuntimu arba be jo, tačiau nuo to priklauso, ar už procedūrą pacientui reikės susimokėti. Norint sudalyvauti nemokamoje širdies ir kraujagyslių ligų prevencinėje programoje ir gauti širdies būklės įvertinimą, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Širdies ir kraujagyslių tyrimo programa Lietuvoje gyvuoja jau dešimt metų, o jos dalyvių tyrimus finansuoja Privalomojo sveikatos draudimo fondas.
Širdies ir kraujagyslių būklės įvertinimą nemokamai galima atlikti vieną kartą per metus. Jis atliekamas ir vyrams, ir moterims, tačiau priklausomai nuo lyties skiriasi pacientų, galinčių nemokamai išsitirti širdį, amžius. Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinės programos dalyviais gali tapti 40-55 metų vyrai ir 50-65 metų moterys.
Širdies ir kraujagyslių tyrimai apima gliukozės, cholesterolio, riebiųjų rūgščių (trigliceridų) kiekio kraujyje matavimą, elektrokardiogramą, patikslinamuosius diagnostinius tyrimus, jei jie reikalingi. Atlikus tyrimus, šeimos gydytojas įvertina, ar paciento širdžiai ir kraujagyslėms kyla pavojus, tai yra, ar yra tikimybė susirgti širdies liga. Šeimos gydytojui pagal atliktų tyrimų rezultatus diagnozavus cukrinį diabetą ar metabolinį sindromą, pacientas siunčiamas tolimesniems tyrimams į širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos padalinį.
Jei širdies būklės įvertinimo rezultatai rodo širdies ar kraujagyslių ligų riziką, pacientui nemokamai teikiami papildomi tyrimai ir procedūros. Jam gali būti atliekama širdies ir kaklo arterijų echoskopija, arterijų funkcijų ištyrimas, kojų arterijų kraujotakos vertinimas, kraujo ir šlapimo tyrimai, fizinio krūvio tyrimas. Taip pat pacientui sudaroma profilaktinė širdies ir kraujagyslių ligų programa ar gydymo planas, apimantis gyvenimo būdo pakeitimą, jei profilaktinėms priemonėms jau per vėlu. Esant būtinybei, išrašomi širdies veiklą gerinantys vaistai.
Jeigu patenkate į širdies ligų rizikos amžiaus grupę arba turite į šią grupę patenkančių artimųjų, paskatinkite juos sudalyvauti širdies ištyrimo programoje. Net jeigu jaučiatės visiškai sveiki ir propaguojate sveiką gyvenimo būdą, svarbu pasinaudoti ir šia profilaktine priemone, tuo labiau, kad ji – visiškai nemokama.