sveikos mitybos taisykles

Sveikos mitybos taisyklės

sveikos mitybos taisyklesNors sveikos mitybos patarimų galima rasti daug ir dažnai net prieštaraujančių vieni kitiems, tačiau pagrindinės sveikos mitybos taisyklės yra neginčytinos. Tad dalinamės jomis ir su jumis.

Maisto suderinamumas

Sakoma, kad norint užtikrinti sveiką metabolizmą, žmogaus maistą turi sudaryti 40 procentų angliavandeniai ir po 30 – baltymai ir riebalai. Visoms šios medžiagos yra būtinos žmogaus organizmui, tačiau reikia mokėti ir jas derinti. Ne vienas mitybos specialistas pasakys, kad nereikėtų itin maišyti maisto produktų, pavyzdžiui, angliavandenių ir baltymų. Mėsa daug geriu suvirškinsite, jei jas valgysite atskirai nuo bulvių. Apskritai, valgant maistą, geriausia yra rinktis tik vieną produktą vienu metu. Tiesa, tas negalioja daržovėms – jas galite valgyti su kitais produktais, nes jose gausu enzimų, kurie padeda virškinimui.

Kalorijų lentelė

Kalorijų lentelės yra labai svarbios laikantis sveikos mitybos taisyklių. Šios taisyklės teigia, jog žmogus turi gauti pakankamai kalorijų dienos energijai palaikyti, tačiau ne per daug, kad nepradėtų kauptis nereikalingi riebalai. Kiek konkrečiam žmogui reikia kalorijų, galima sužinoti pasinaudojus internete gausiomis lentelėmis, kurios nustato reikia kalorijų kiekį pagal amžių, svorį, ūgį, riebalų kiekį ir norimus pasiekti tikslus. Žinodami, kiek turite suvartoti kalorijų, turėsite jas skaičiuoti. Šį darbą labai palengvina kalorijų lentelės, kuriose nurodoma, kiek koks produktas turi kalorijų. Be to, dažnai tokiose lentelėse nurodoma ir kiek produktai turi baltymų, angliavandenių ir riebalų, kas yra svarbu, norint laikytis sveikos mitybos taisyklių.

Ko geriau nevalgyti

Laikantis sveikos mitybos taisyklių, neišvengiamai susidursite su maisto produktais, kurių geriau būtų nevalgyti. Visų pirma, reikėtų vengti cukraus ir saldumynų. Tai yra greitai energijos suteikiantis šaltinis, tačiau taip pat nuo saldumynų kaupiasi riebalai, gali atsirasti kitų problemų. Geriau rinktis vaisius, kurie taip pat suteiks energijos, tačiau ją paskirstys tolygiai laike.

Taip pat patartina vengti kai kurių žuvų, kuriose yra gausu gyvsidabrio. Tai yra kardžuvės, karališkosios skumbrės ir kitos ilgai gyvenančios žuvys.

Ir žinoma, patartina vengti greito maisto. Tokiame maiste gausu augimo hormonų, be to, gyvuliai yra šeriami genetiškai modifikuotais produktais, apie kuriuos verta pakalbėti plačiau.

GMO produktai

Tikriausiai girdėjote daug prieštaringų nuomonių apie GMO – genetiškai modifikuotus produktus. Tačiau net ir šiandien nėra vieningo atsakymo į tai, ar tokie produktai yra kenksmingi žmogaus organizmui. Visgi, rizika, valgant tokius produktus yra. Pavyzdžiui, dėl GMO produktų, maiste gali atsirasti naujų alergenų, taip pat tokie produktai gali turi neigiamą poveikį žmogaus imuninei sistemai. Be to, išlieka rizika žmogaus sveikatai, kurios negalima nuspėti, nes GMO produktai yra pakankamai naujas dalykas maisto pramonėje. Taigi, jei norite maitintis sveikai, geriau yra vengti GMO produktų, bent jau iki tol, kol bus galutinai išsiaiškinti, ar jie yra kenksmingi žmogaus organizmui.
Nuo seno nusistovėjusios sveikos mitybos taisyklės yra neginčytinos. kai kurios jų keičiasi, tačiau pagrindinės išlieka dešimtmečius ir jomis reikėtų vadovautis, jei rūpinatės savo sveikata. svarbiausios jų – tai maisto derinimas, nesveikų produktų vengimas ir kalorijų skaičiavimas. Šie paprasti patarimai užtikrins jūsų sveiką mitybą.

Daugiau aktualios informacijos rasite čia www.asliekna.lt