Gyvendami tokiame amžiuje, kuriame žmogaus šypsena yra tarsi vizitinė kortelė. Sakoma, kad geriau rengtis prastesniais drabužiais, avėti prastesnę avalynę, tačiau daugiau investuoti į gražią ir sveiką šypseną, nes ji lemia iš tiesų daug. Nemaža šiuolaikinių žmonių problema – kreivi dantukai. Nieko nėra paprasčiau, kaip įdėti plombą ar dantis išbalinti – tai trunka vos iki kelių valandų. O štai dantų tiesinimas – procesas, kuriam reikia ir daug laiko, ir nemažai lėšų. Tačiau, žinoma, investuotieji pinigai atsiperka pamačius lygią šypseną. Neabejotinai pati populiariausia šiuolaikinė dantų tiesinimo priemonė yra breketai. Jie gaminami metaliniai, keraminiai, tvirtinami prie dantų išorės, vidinėje dantų pusėje ir taip toliau.
Tačiau vien įsidėti breketus nepakanka. Juos pasirinkus, tarsi prisiimame įsipareigojimą dantis prižiūrėti kur kas kruopščiau nei prižiūrėjome iki tol. Reikėti žinoti ir tai, kad, netinkamai valant tiesinamus dantukus, ant jų greičiau susikaupia apnašos, todėl greičiau vystosi tokios ligos kaip periodontitas, atsiranda ėduonies, skylučių. Klaidingai manoma, kad dantis gadina breketai – juos gadina netaisyklinga burnos ertmės priežiūra ir tingulys. Tiesinant dantukus specialiomis kabėmis, prireikia ir ypatingesnių burnos priežiūros priemonių, įskaitant ir specialius šepetėlius, ir burnos skalavimo skystį, jau nekalbant apie geros kokybės dantų pastą.
Ką reikėtų žinoti prieš pasirenkant breketus?
Į metalinių dantų kabių sudėtį neretai įeina metalas nikelis, kuriam kai kurie žmonės yra alergiški. Tad jei įtariate alergiją vienam ar kitam metalui, verčiau apie tai pasakykite gydytojui – jis parinks tinkamiausios rūšies berektus, kurių sudėtyje nėra galimai alergines reakcijas galinčių sukelti metalų. Taip pat breketų gamyboje ir juos tvirtinant prie dantų gali būti panaudotas ir lateksas – medžiaga, kuriai nemaža dalis žmonių taip pat yra alergiški. Faktą apie alergiją lateksui taip pat būtinai paminėkite savo ortodontui.
Nereikėtų baimintis, jei danų tiesinimas breketais neapsieitų be smulkių žaizdelių burnos ertmėje. Atsiradus žaizdelėms, įsigykite specialaus antibakterinio burnos skalavimo skysčio, kitų specialių preparatų, kuriuos rekomenduos gydytojai, žaizdeles patepkite tepaliuku, skatinančiu gijimą. Nešiojant breketus, gali apnikti jausmas, tarsi dantys yra aptirpę. Ir tai ne iliuzija, nes kai dantys juda, jų šaknys greičiau nutirpsta. Dantukams tiesinantis, gali atlikti vielos krašteliai, kurie ims durti vidines skruostų puses – tokiu atveju reikia kuo greičiau kreiptis į gydytoją, kuris padės įveikti kilusią problemą. Beje, laikinai gelbsti ir dantų vaškas, kurio reikėtų dėti ant dantų ir breketų.
Kai sudedami breketai ir atliekamas dantų tiesinimas, turėtumėte žinoti, kad teks vengti kai kurių maisto produktų, pavyzdžiui, kietos kepintos duonos, kietų čiulpiamų saldainių, karamelių, irisų, kietų riešutų (įskaitant ir jų gliaudymą), kramtomos gumos. Taip pat reikia vengti ir kitų kietų produktų, pavyzdžiui, nekąsti nepjaustytų obuolių ir morkų, kitų vaisių – juos prieš valgant reikėtų supjaustyti mažais gabalėliais. Valgant kietus produktus, galima pažeisti ar net sulaužyti breketus – taip nutikus, į gydytoją kreiptis reikia kuo skubiau, antraip dantų tiesinimas gali būti nesėkmingas. Kuo greičiau nelaimingo atsitikimo padariniai bus likviduoti, tuo greičiau ir vėl galėsite tęsti gydymą.
Kalbant apie dantų tiesinimo priemonių pasirinkimą, bene daugiausia priežiūros reikės tiems breketams, kurie yra tvirtinami vidinėje dantų pusėje. Taip pat juos išvalyti bus sudėtingiau, kadangi jie yra ne dantų paviršiuje. Taigi čia kaip niekad aktualu naudoti specialias valymo priemones, specialius dantų šepetėlius, antraip nepavyks išvengti dantų ėduonies ir kitų su netaisyklinga burnos ertmės priežiūra susijusių ligų.