Tvarkingus, gražius, švytinčius dantukus mūsų šalyje, o ir visame pasaulyje įprasta vadinti holivudine šypsena. Tikėtina, kad Holivudo žvaigždės į savo spindinčiai baltas šypsenas investuoja gausybę pinigėlių. Tačiau šimtai ar tūkstančiai tam, kad turėtume savęs vertą šypseną, visiškai nereikalingi: pakanka tinkamos burnos higienos ir dantukų priežiūros. Aišku, labai svarbi ir pasirinkta odontologijos klinika. Kartais kiek neįprastai kavinių, restoranų tualetuose atrodo moterys, kurios po valgio valosi dantis. Tačiau tame nėra nieko neįprasta: baltų gražių dantų savininkės dantų šepetėlius savo rankinukuose nešiojasi drauge su kasdiene kosmetika – lūpų dažais ir blakstienų tušais. O kokias klaidas daro statistiniai piliečiai?
Tinkama dantų higiena padeda išvengti daugybės ligų
Dažniausia dantys atrodo prastai tuomet, kai pacientai juos valo netaisyklingai, pasirinkę neteisingas valymo technikas. Dantis valyti reikėtų ne šoniniais judesiais, kaip buvo tvirtinta anksčiau, bet sukamaisiais ir šluojamaisiais aukštyn žemyn. Reikėtų naudoti tik minkštą dantų šepetėlį, tuo tarpu lietuviai neretai naudojasi kietais dantų šepetukais ir dėl to kasdien pažeidžia dantenas – tai priartina dantenų ligas. Pacientai, norintys išvengti dantų ir dantenų ligų bei tinkamai pasirūpinti burnos higiena, turėtų naudoti ir tarpdančių siūlą arba specialius šepetėlius. Tarpdančių šepetėliai yra su ypač minkštais šereliais, taigi tinka pacientams, turintiems jautrią burnos gleivinę. Belieka pasirinkti tinkamo dydžio šepetėlius. Dar vienas faktas, susijęs su netaisyklinga dantų priežiūra – lietuviai dantis valosi vos apie 30 sekundžių. Norint dantis optimaliai išvalyti, juos švarinti reikia ne mažiau kaip 2-3 minutes, vadinasi, bent 4-6 kartus ilgiau.
Kaip teigia ne viena odontologijos klinika Šiauliuose, dantis reikėtų valyti bent dukart per dieną – rytą ir vakarą. Geriausia – tik pakilus iš lovos ir vakare prieš einant miegoti, kai jau nieko nebeimama į burną. Pasaulinės sveikatos organizacijos tyrimų duomenimis, būtent dėl to, kad nepakankamai rūpinasi burnos higiena, beveik 80 proc. viso pasaulio gyventojų serga dantenų ir priedančio audinių uždegimu. Dar labiau nedžiugina ir lietuviškoji statistika: per 94 proc. Lietuvos gyventojų yra kamuojami dantenų uždegimo.
Dantų šepetėlis atlieka vos kiek daugiau negu pusę darbo
Šiaulių odontologijos klinika akcentuoja, kad su dantų šepetėliu išvaloma tik apie 60 proc. dantų. Kitaip tariant, vien naudojantis šepetėliu ir dantų pasta, išvengti ėduonies, apnašų ir burnoje esančių bakterijų kažin ar pavyks. Taigi, kaip jau minėta, reikia dantų siūlo ir, jei tarpdančiai platesni – specialaus šepetėlio, skirto valyti būtent tarpdančiams. Pastarieji padeda ir šalinant dantų akmenis, kovojant su dantenų uždegimu ir kt. Nuo blogo burnos kvapo gelbsti specialūs liežuvio valikliai, šepetėliai, kurie Lietuvoje vis labiau populiarėja. Naudojant liežuvio valiklį, nuo liežuvio pašalinamos bakterijos, užtikrinama geresnė burnos higiena, nelieka blogo burnos kvapo.
Reikėtų nepamiršti ir pagrindinio „bakterijų žudiko“ – burnos skalavimo skysčio. Jis padeda pašalinti iki 99 proc. bakterijų, kurios liko dantis valant šepetėliu ir tarpdančių siūlu. Šie skysčiai tonizuoja burnos ertmę, suteikia maksimalų efektą ir dovanoja gaivų burnos kvapą. Galima rinktis ir specialius balinamuosius, nuo dantenų ligų apsaugančius ir kitokius burnos skalavimo skysčius.
Straipsnio pradžioje minėjome, kad yra žmonių, dantis valančių po kiekvieno valgio, tačiau tai ne visuomet patogu ir įmanoma. Šiaulių odontologijos klinika pacientams po valgio dienos metu rekomenduoja rinktis becukres pastiles arba kramtomąją gumą, burnos skalavimą keliais gurkšniais vandens. Kramtant gumą, čiulpiant pastiles, padidėja seilių, kurios neutralizuoja burnos ertmę ir neleidžia susidarančioms rūgštims ardyti dantų emalio, kiekis.