Pastarąjį penkmetį pastebėtas kaip niekad gausus lietuvių susidomėjimas dantų breketais, nors pirmieji dantų breketai kaip gydymo metodas jau taikomi apie dvidešimtmetį. Breketų populiarėjimą lemia ne tik gražios, sveikos šypsenos kultas – žmonės nori būti sveiki ir nekompleksuoti dėl kreivai išaugusių dantukų. Už breketus kiek senesnis, mažiau inovatyvus gydymo metodas – plokštelė. Pripažinkime, kad turėdavome nešioti nepatogias plokšteles, tačiau kiek jaunuolių tą sąžiningai darydavo – statistika nutyli. Nepadėdavo nė tėvų raginimai ir pasakymas, kad plokšteles nešiojame vardan geresnės, šviesesnės ateities.
Dabar, praėjus ne vieneriems metams nuo paauglystės, daugelis tų, tuomet taip nekentusių ir nedėvėjusių dantų plokštelių, jau turi ir savo atžalų, tačiau turėti lygius dantis neatsisako. O gal verta pamiršti tą tiesią šypseną ir gyventi taip, kaip yra? Apsispręsti lengviau padės tik gydytojai ortodontai, užsiimantys dantų tiesinimu ir visomis su tuo susijusiomis procedūromis. Dantų tiesinimas Kaune ir ortodonto konsultacijos yra atliekamos Senamiesčio stomatologijos klinikoje.
Ortodontai pastebi, kad žandikaulio patologijų, kreivų dantų problemos yra vis opesnės ir vis didesnio masto, taigi dantų breketai nebėra tik užgaida. Apžiūrėjus vienos klasės mokinius pastebėta, kad nėra nė vieno mokinio, kuris galėtų pasigirti visiškai lygia šypsena ir kuriam gydytojo ortodonto pagalbos neprireiktų. Dantų padėtį labiausia lemia genetika: jei bent vieno iš vaiko tėvelių dantys yra kreivi, rizika, kad ir vaikas negalės džiaugtis lygia šypsena, padidėja. Tuo tarpu jei dantys buvo tiesinti abiem vaikams, tikimybė, kad vaikas taip pat turės gydyti netaisyklingą sąkandį, yra lygi beveik 100-ui procentų. Didelę įtaką taisyklingo sąkandžio vystymuisi daro ir maitinimo tipas: kūdikį maitinant natūraliai, žandikaulis normaliai vystosi, o maitinami iš buteliukų kūdikiai ateityje turi daugiau ortodontinių problemų ir patologijų. Dantukai netaisyklingai augti gali ir dėl netinkamų čiulptukų, nuolatinio piršto čiulpimo, nagučių kramtymo, netinkamai pagal amžių parenkamo maisto ir kt.
Kodėl dantų tiesinimas yra toks svarbus?
Tiesūs dantys – tai ne tik estetikos problema. Išsivysčius sąkandžio anomalijoms, nukenčia ir žmogaus dikcija, sunkiau artikuliuoti tam tikrus garsus, žmogus neaiškiai ir neraiškiai kalba. Dėl netinkamo sukandimo gali imti vystytis ir pavojingos dantenų ligos. Kai sąkandis ypač netaisyklingas, traumuojamas gali būti ir gomurys, gleivinė. Tačiau labiausia gydymu susirūpina ir anksčiausia supranta, kad jiems dantų breketai reikalingi, tie, kurie nori pagerinti savo išvaizdą. Kenčiantys nuo įvairių žandikaulio patologijų ir sąkandžio problemų neretai šią problemą ignoruoja ir ją spręsti atsisako.
Suaugusiems tinkamiausi yra dantų breketai
Užsiėmusiems, nuolat skubantiems suaugusiems žmonėms rekomenduojama rinktis dantų breketus, nes jie puikiai prilimpa prie dantų ir ten pat išlieka visą gydymo laiką, nes ne tik vaikai, bet net ir suaugusieji netoleruoja išimamų ortodontinių aparatų.
Tikėtis, kad visos pastangos baigsis sumokėjus už dantų breketus ir juos sudėjus, tikrai yra naivu. Kai sudedami breketai, dantų priežiūra turi būti dar kruopštesnė nei anksčiau, antraip neišvengsite dantų gedimo. Nešiojant breketus, pacientai gali kartkartėmis pirmąją savaitę, pirmąsias dienas justi spaudimą, veržimą, tačiau tai yra laikina.
Reikėtų žinoti, kad dantų breketai tikrai nebus dėvimi amžinai. Dažniausia gydymas trunka vos 1-1,5 metų, esant nesudėtingiems atvejams, ir dar trumpiau. Prieš imantis dantukų tiesinimo, reikėtų išsigydyti tokias ligas kaip periodontozė, kariesas, atlikti profesionalią burnos higieną. Optimalaus amžiaus, kada geriausias laikas nešioti dantų breketus, nėra, tačiau geriausia tai daryti dar iki brandos – 30-40 metų. Deja, pasitaiko ir vos 20-ies sulaukusių asmenų, kurių dantys yra per daug pažeisti ir gydymas breketais jiems nebegali būti taikomas.